Azərbaycan Prezidentinin güclü siyasi liderliyi Qoşulmama Hərəkatına beynəlxalq nüfuz qazandırıb
2019-cu ildə Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin yekdil qərarı ilə 2019-2022-ci illər üçün Qoşulmama Hərəkatına sədrliyə başlandığı vaxtdan təşkilat siyasi arenada söz sahibi oldu. Ölkəmizin bu təşkilata verdiyi töhfə nəzərə alındı və üzv dövlətlərin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına sədrlik müddəti 2023-cü ilə qədər uzadıldı. Əminliklə demək olar ki, Azərbaycanın rəhbərliyi ilə Qoşulmama Hərəkatı yeni mərhələyə qədəm qoyub. Prezident İlham Əliyev 2019-cu ildən Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi mühüm təşəbbüslərlə çıxış etdi və bu təşəbbüslər beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən dəstəkləndi.
Bu il martın 2-də Bakıda Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə görüşü keçirildi. 70-ə yaxın ölkənin dövlət və hökumət başçılarının, eləcə də müxtəlif ölkələrin yüksək səviyyəli nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən Zirvə görüşü bir daha təsdiq etdi ki, Qoşulmama Hərəkatına sədrlik Azərbaycana bir sıra siyasi və diplomatik üstünlüklər gətirib, eyni zamanda bu dövrdə təşkilatın fəaliyyətində böyük bir canlanma baş verib. Belə bir mötəbər quruma rəhbərlik etmək, dünya ölkələrində ağır nəticələrə səbəb olan pandemiya ilə mübarizədə bütün dövlətləri birləşdirməyə çalışmaq Azərbaycan Prezidentinin humanist və uzaqgörən siyasətinin göstəricisidir.
Prezident İlham Əliyev Zirvə görüşündə çıxışında bir çox mühüm məqamlara toxunub. Dördüncü ilinə qədəm qoyan Azərbaycanın sədrliyi dövründə atılan addımların xronologiyasına diqqət yetirdikdə Qoşulmama Hərəkatının nüfuzunun, dünya siyasətində yerinin və mövqeyinin güclənməsinin əsas hədəf olduğunu görməmək mümkün deyil. Məhz buna görə də Prezident İlham Əliyev BMT sistemində islahatların vacibliyi məsələsini qaldıraraq, dünya düzəninin yenidən qurulduğunu böyük inamla bəyan etdi. İndi bəşəriyyət “Soyuq müharibə”nin sona çatmasından bəri baş verən ən ciddi Şərq-Qərb qarşıdurmasının şahididir ki, onun fəsadları dünyanın qalan hissəsində də hiss olunur. Qoşulmama Hərəkatı BMT-dən sonra ikinci ən böyük beynəlxalq təsisat kimi beynəlxalq arenada daha nəzərəçarpan və səmərəli rol oynamalı, yeni dünya düzəninin yenidən formalaşmasında fəal iştirak etməlidir.
Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi fəal təbliğatı dünya ictimaiyyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Azərbaycanın sədrliyinin koronavirus (COVID-19) pandemiyası dövrünə təsadüf etməsinə baxmayaraq, ölkəmiz sədrlik gündəliyini çevik və operativ şəkildə yeni reallıqlara uyğunlaşdırdı. Əlbəttə ki, bu prosesdə Azərbaycan dövlətinin və Prezident İlham Əliyevin təşəbbüskarlığı, qətiyyəti, siyasi iradəsi də mühüm rol oynayıb.
Pandemiyanın görünməmiş fəsadları qarşısında dünya ölkələrinin əksəriyyətinin özünə qapandığı bir vaxtda Azərbaycan qlobal liderlik rolunu üzərinə götürdü, qlobal problemin aradan qaldırılması üçün beynəlxalq həmrəylik və əməkdaşlığı təşviq edən ilk ölkələrdən biri oldu. Belə ki, dünya ictimaiyyətini pandemiya ilə mübarizəyə səfərbər edən məhz Azərbaycanın sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatı oldu. Prezident, Qoşulmama Hərəkatının sədri İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2020-ci ilin may ayında Qoşulmama Hərəkatının COVID-19 ilə mübarizəyə həsr olunmuş onlayn Zirvə görüşü keçirildi.
Bu sammitdə Prezident İlham Əliyev BMT Baş Assambleyasının pandemiya ilə mübarizəyə həsr olunmuş xüsusi sessiyasının keçirilməsini təklif etdi. Bu təklif dünya ictimaiyyəti tərəfindən dəstəkləndi və 2020-ci ilin dekabrında xüsusi sessiya uğurla keçirildi. Bu xüsusi sessiya pandemiya ilə mübarizədə ən qlobal tədbir hesab olunur. Eyni zamanda, Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi ölkəmiz “peyvənd millətçiliyi”nə qarşı uğurla mübarizə apardı. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həm BMT Baş Assambleyasında, həm də BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasında vaksinlərin ədalətli bölüşdürülməsinə dair qətnamələr qəbul edildi.
Prezident İlham Əliyev Zirvə görüşündəki çıxışında bir daha dünyaya sülh mesajları verdi. Azərbaycan uzun illər, hətta bu gün də ikili standartlar siyasətindən, haqsızlıqdan əziyyət çəkən ölkə kimi çalışır ki, dünyada ədalət bərpa edilsin. İmperialist və müstəmləkəçi siyasət yürüdən ölkələr bu siyasətdən əl çəkməlidir: “Qoşulmama Hərəkatı Qəmər Adaları İttifaqının Fransanın müstəmləkə hakimiyyəti altında qalmaqda davam edən Mayot adası üzərində şəksiz suverenliyini həmişə güclü dəstəkləmişdir. Qoşulmama Hərəkatının təməl sənədlərində əks olunduğu kimi, biz Fransa hökumətini Yeni Kaledoniya xalqının və Fransanın dənizaşırı icma və ərazilərindəki digər xalqların hüquqlarına hörmət etməyə çağırırıq. Fransanın Avropadan kənarda idarə etdiyi ərazilər fransız müstəmləkə imperiyasının iyrənc qalıqlarıdır. Biz, həmçinin Fransanı Afrika, Cənub-Şərqi Asiya və digər ərazilərdə Qoşulmama Hərəkatının üzvü olan ölkələrə qarşı müstəmləkə keçmişinə, qanlı müstəmləkə cinayətlərinə, eləcə də soyqırımı aktlarına görə üzr istəməyə və məsuliyyətini etiraf etməyə çağırırıq”.
Beləliklə, beynəlxalq siyasətin dərin bilicisi olan dövlətimizin başçısı bir daha diplomatik məharətlə dünyanı narahat edən məsələləri gündəmə gətirdi. Bildirildi ki, xoşagəlməz halların aradan qaldırılması üçün beynəlxalq təşkilatlar mütləq öz fəaliyyətlərini təkmilləşdirməli, dünya dövlətləri öz məsuliyyətlərini artırmalıdırlar. Qeyd edək ki, ölkəmizin bu təşkilata effektiv sədrliyi və səmərəli əməkdaşlıq şəbəkəsinin qurulması bir daha onu deməyə əsas verir ki, Azərbaycan vacib və etibarlı tərəfdaşdır.
Tayfun Hacılı, Sumqayıt Dövlət Universiteti Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri, Mühəndislik fakültəsinin II kurs magistrantı

The strong political leadership of the president of Azerbaijan has brought international prestige to the Non-Aligned Movement
In 2019, with the unanimous decision of the member states of the Azerbaijan Non-Aligned Movement, the organization gained a voice in the political arena since the chairmanship of the Non-Aligned Movement for 2019-2022 began. The contribution of our country to this organization was considered  and at the initiative of the member states, the chairmanship of the Non-Aligned Movement of Azerbaijan was extended until 2023. We can say with certainty that the Non-Aligned Movement has entered a new stage under the leadership of Azerbaijan. Since 2019, president  Ilham  Aliyev has taken important initiatives as the chairman of the Non-Aligned Movement  and these initiatives were supported by the international community.
On March 2 of this year, the Summit meeting of the Contact Group of the Non-Aligned Movement on the fight against COVID-19 was held in Baku. The Summit, which was held with the participation of the heads of state and government of about 70 countries, as well as high-level representatives of various countries, once again confirmed that the chairmanship of the Non-Aligned Movement brought a number of political and diplomatic advantages to Azerbaijan  and at the same time, a great revival in the activities of the organization took place during this period. Leading such a prestigious institution, trying to unite all countries in the fight against the pandemic, which has caused severe consequences in the countries of the world, is an indicator of the humanistic and far-sighted policy of the President of Azerbaijan. President  Ilham  Aliyev touched on many important points in his speech at the Summit. When we pay attention to the chronology of the steps taken during the presidency of Azerbaijan, which has entered its fourth year, it is impossible not to see that the main goal is to strengthen the influence of the Non-Aligned Movement, its place and position in world politics. That is why president Ilham Aliyev raised the issue of the importance of reforms in the UN system. Humanity is now witnessing the most serious East-West conflict since the end of the Cold War, the repercussions of which are being felt throughout the rest of the world. The Non-Aligned Movement - as the second largest international establishment after the UN  should play a more effective role in the international arena  and actively participate in the formation  of the new world order.
Azerbaijan"s active propaganda as the chairman of the Non-Aligned Movement is highly appreciated by the world community. Despite the fact that the chairmanship of Azerbaijan coincided with the period of the coronavirus (COVID-19) pandemic, our country adapted the chairmanship agenda to the new realities operatively. Of course, the initiative, determination, and political will of the Azerbaijani state and president Ilham Aliyev also played an important role in this process.
At a time when most of the world"s countries  faced the unprecedented consequences of the pandemic, in this case Azerbaijan took on the role of global leadership and became one of the first countries to promote international solidarity and cooperation to overcome the global problem. Thus, it was the Non-Aligned Movement chaired by Azerbaijan that mobilized the world community to fight the pandemic. An online Summit of the Non-Aligned Movement dedicated to the fight against COVID-19 was held in May 2020 on the initiative of the president, chairman of the Non-Aligned Movement Ilham Aliyev.
At this summit, President Ilham Aliyev proposed holding a special session of the UN General Assembly dedicated to the fight against the pandemic. This proposal was supported by the world community and a special session was successfully held in December 2020. This special session was considered the most global event in the fight against the pandemic. At the same time, as the chairman of the Non-Aligned Movement, our country successfully fought against "vaccination nationalism". At the initiative of Azerbaijan, resolutions on the fair distribution of vaccines were adopted both in the UN General Assembly and the UN Human Rights Council.
President Ilham Aliyev once again gave messages of peace to the world in his speech at the Summit. Countries pursuing imperialist and colonial policies should abandon this policy: "The Non-Aligned Movement has always strongly supported the sovereignty of the Gambian Islands Union over the island of Mayotte, which continues to remain under French colonial rule. As reflected in the founding documents of the Non-Aligned Movement, we call on the French government to respect the rights of the people of New Caledonia and other peoples in the French overseas communities and territories. The territories that France controls outside of Europe are the hideous remnants of the French colonial empire. We also call on France to apologize and acknowledge its responsibility for its colonial past, bloody colonial crimes, as well as acts of genocide against the countries that are members of the Non-Aligned Movement in Africa, Southeast Asia and other territories."
Thus, the head of the state, who is a deep connoisseur of international politics, once again brought up issues of concern to the world with diplomatic skill. It was stated that in order to eliminate unpleasant situations, international organizations must improve their activities, and world states must increase their responsibilities. We should note  that our country"s effective chairmanship of this organization and the establishment of an effective cooperation network once again prove that Azerbaijan is an important and reliable partner.
Tayfun Hajılı-chairman of the Student Union Committee of Sumgayit State University, second-year master"s student of the faculty of Engineering