1918-ci il Mart Soyqırımı Azərbaycan tarixinin qanlı səhifəsidir
Xalqımız 25 ildir ki, martın 31-ni Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd edir.
XX yüzillik xalqımız üçün faciələr, qırğınlar, soyqırımlar əsri kimi başa çatmışdır. Rus-bolşevik, erməni-daşnak hərbi birləşmələrinin iştirakı ilə dövlət səviyyəsində xalqımız beş dəfə (1905-1906, 1918-1920, 1930-1936, 1948-1955, 1988-1993) represiyalara, soyqırımına, deportasiyalara məruz qalmışdır.
“Daşnaksütyun” terror təşkilatı və onun ətrafında toplaşmış erməni millətçiləri, xristian qardaşları rusların dəstəyi ilə türk-azərbaycanlı torpaqları hesabına “böyük Ermənistan” xülyasını reallaşdırmaq üçün hər bir prosesin onların lehinə işləməsini istəyir, dəridən-qabıqdan çıxırdılar. Belə bir şərait Rusiyada 1917-ci ilin fevralında burjua inqilabı, oktyabrında isə dövlət çevrilişi yaratdı. 1918-1920-ci illərdə Ermənistanın Baş naziri olmuş O.Koçaznuni “Daşnaksütyuna bir iş qaldı!” adlı əsərində yazırdı: “1917-ci ilin fevralında rus inqilabı baş verdi. Qarşımızda tamamilə gözlənilmədən yeni perspektivlər açıldı. Sanki fevral inqilabı ilə erməni məsələsi yeni dövrünə qədəm qoydu”.
1918-ci ilin martında Bakıda Qafqaz cəbhəsindən qayıtmış, öz evlərinə getməli olan minlərlə rus və erməni əsgəri var idi. Həmin 12 minlik ordunun 75 faizi ermənilərdən ibarət idi. Bundan əlavə, müxtəlif yerlərdən 7 min erməni əsgəri və zabiti də Bakıya gətirildi. Beləliklə, azərbaycanlılara qarşı terror və soyqırımı siyasətini icra etmək üçün Şaumyan və daşnakların Bakıya topladıqları əsgəri qüvvə təxminən 20 min nəfərə çatdı.
1918-ci ilin martında Bakıda ictimai-siyasi vəziyyət son dərəcə gərgin idi. Cənubi Qafqazın ən güclü siyasi partiyasına çevrilmiş “Müsavat”ın Azərbaycanın ərazi muxtariyyəti və siyasi hakimiyyət uğrunda inamlı mübarizəsi Şaumyan başda olmaqla Bakı Sovetini ciddi narahat edirdi. Onlar milli qırğın törətməklə “Musavat” partiyasının sosial bazasını zəiflətməyə və Azərbaycan milli hərəkatına divan tutmağa çalışırdılar. Bakıda Azərbaycan hərbi qüvvələrinin zəif olduğunu yaxşı bilən Bakı Sovetinin rəhbərliyi müsəlmanlara “dərs vermək” üçün milli qırğına hazırlaşırdı. Yanvar ayında müsəlman korpusunun komandanı general Talışınskinin Bakıda həbs edilməsi şəhərin azərbaycanlı əhalisini ciddi narahat etdi. Erməni daşnakları şəhərin müsəlman əhalisi ilə bolşeviklər arasında silahlı toqquşma yaratmaq istədilər. Lakin Azərbaycanın siyasi xadimləri və ziyalılarının səyi ilə bu toqquşmanın qarşısı alındı. Buna baxmayaraq, erməni millətçiləri rus əsgərləri arasında yerli əhaliyə qarşı nifrət ruhunda təbliğat aparır, hər vasitə ilə milli barışığa mane olmağa çalışırdılar. Mart ayının 15-də Şaumyan Bakı Sovetinin iclasında: “Bakı Soveti Cənubi Qafqazda vətəndaş müharibəsinin başlıca istehkamına çevrilməlidir” - deyərək, əslində, azərbaycanlıların soyqırımına başlamağı göstəriş verdi. Milli qırğını başlatmaq üçün bəhanə martın 24-də şəxsi heyəti müsəlmanlardan ibarət olan “Evelina” gəmisinin tərkisilah edilməsi oldu. Azərbaycanlılar yaşayan məhəllələrdə əhali buna qarşı ciddi ehtiraz edərək müsadirə edilən silahların geri qaytarılmasını tələb etdi. M.Ə.Rəsulzadə alınmış silahların “Hümmət” təşkilatı vasitəsilə qaytarılması barədə razılığa nail olsa da, bolşevik-daşnak hökuməti öz vədlərinə əməl etmədilər. Mart ayının 30-da döyüşlərə rəhbərlik etmək üçün Bakı Sovetinin İnqilabi Müdafiə Komitəsi yaradıldı. Erməni bolşevik-daşnak birliyi Bakının müxtəlif hissələrindən azərbaycanlılar əleyhinə mitinqlər və yığıncaqlar keçirməyə başladılar. Qırğın ərəfəsində öz bitərəfliyini elan etmiş “Daşnaksütyun” partiyası və erməni milli şurası Bakı Sovetini müdafiə etdi. Martın 30-da saat 16:40-da erməni kilsəsi yanında toplaşan daşnak dəstəsi müsəlmanlara ilk atəşi açdı. Martın 31-də səhər tezdən bolşevik-daşnak dəstələri azərbaycanlılar yaşayan Kərpicxana, Məmmədli və başqa məhəllələrə hücuma keçdilər. Həmin məhəllələri havadan təyyarələr, dənizdən hərbi gəmilər bombalamağa başladılar. Ermənilər rus matroslarını guya azərbaycanlıların İçərişəhərdə rusları qırmalarına inandırmışdılar. Matroslar nümayəndə göndərib bunun təxribat olduğunu biləndən sonra atəşi dayandırdılar. Qeyri-bərabər döyüşdə soyqırımına məruz qalan müsəlmanlar martın 31-də müqaviməti dayandırdılar. Erməni millətçiləri şəhərin dinc müsəlman əhalisinə divan tutdular. Azərbaycanlılar yaşayan məhəllələrin əhalisi qılıncdan keçirildi.
Nəriman Nərimanov yazırdı: “Müsəlman hətta bolşevik olsaydı belə, ona aman vermirdilər”. Daşnaklar deyirdilər: “Biz heç bir bolşevik tanımırıq, təkcə müsəlman olmağın kifayətdir. Onlar kefi istədikləri adamı öldürür, evləri dağıdır, xaraba qoyurdular. Nəinki kişilərə, hətta hamilə qadınlara da rəhm etmirdilər”.
İnqilab Müdafiə Komitəsi azərbaycanlıların ultimatumu qəbul etdikdən sonra döyüşün dayandırılması barədə göstəriş verdi. Lakin müsəlmanların soyqırımı aprelin 2-si gecədən xeyli keçənədək davam etdi. Bolşevik-daşnak birləşmələri azərbaycanlılara məxsus ictimai binaları, məktəbləri, mədəniyyət ocaqlarını dağıdıb yandırdılar. Onlar “Kaspi” mətbəəsini, “Açıq söz” qəzetinin redaksiyasını, “İsmailliyyə” binasını yandırmış, “Təzə pir” məscidinin minarələrini topla deşik-deşik etmişlər. Mart soyqırımı nəticəsində təkcə Bakıda 17 min azərbaycanlı qətlə yetirilmişdir. Ermənilərin vəhşiliyi o dərəcəyə çatmışdı ki, Bakı şəhərindəki mərkəzi küçələrin birində, daha doğrusu N.Gəncəvi adına indiki Ədəbiyyat muzeyinin yerində öldürülmüş minlərlə azərbaycanlıların meyidi üzərində qadınları qara zurna altında oynamağa məcbur edir, sonra onlara işgəncə verib qılıncla doğrayırdılar.
Bolşevik-daşnak birləşmələrinin vəhşilikləri təkcə Bakı ilə məhdudlaşmamışdı. Onlar Şamaxı, Quba, Kürdəmir, Salyan və Lənkəran qəzalarında da soyqırımını davam etdirmişdilər. S.Lalayan, T.Əmiryanın daşnak dəstələri aprelin 3-dən 16-dək Şamaxı əhalisinə qanlı divan tutdu. Fövqəladə İstintaq Komissiyasının üzvləri tərəfindən imzalanmış və möhürlə təsdiq edilmiş aktlarda olan rəqəmlər üzrə aparılan hesablamalara görə, Şamaxı qəzasının 53 kəndində ermənilər 8027 nəfər azərbaycanlını qətlə yetirmişlər ki, onlardan da 4190 nəfəri kişi, 2560 nəfəri qadın və 1277 nəfəri uşaqlar olmuşdur. Törətdiyi cinayətə görə S.Lalayanı həbs etməkdən S.Şaumyan xilas etmişdi. Aprel ayında Qubaya göndərilən daşnak dəstəsinin komandiri Amazaps bildirmişdi ki, “Mən erməni xalqının qəhrəmanı və onun müdafiəçisiyəm! Mən buraya qayda yaratmaq və sovet hakimiyyətini qorumağa gəlmişəm. Mənə Xəzər dənizindən Şahdağadək olan ərazidə bütün müsəlmanları məhv etmək əmri verilmişdir”.
Onun başçılıq etdiyi daşnak dəstələri Quba qəzasının 122 kəndini yandırdılar. Erməni millətçiləri Kürdəmir, Salyan və Lənkəran qəzalarında da dəhşətli faciələr törətdilər. Bakı quberniyasında müsəlman (azərbaycanlı) soyqırımı 1918-ci il sentyabrın ortalarınadək davam etdi. Bu soyqırımı zamanı 20 mindən çox azərbaycanlı öldürülmüşdü.
Ermənilər öz dövlətlərini azərbaycanlıların faciəsi üzərində qurmağa nail oldular. Onların XX əsrdə törətdikləri bu qırğınlar, soyqırımlar Şaumyan, Lenin, Mikoyan, Stalin, Qorbaçov və bunlar kimilərin azərbaycanlılara düşmən münasibətinin nəticəsidir. Bu soyqırımlar bugünkü müstəqilliyimiz dövründə tarixçilər tərəfindən daha geniş tədqiq edilməli, öyrənilməli, dünya xalqlarına çatdırılmalıdır.

THE MARCH GENOCIDE OF 1918 IS A BLOODY PAGE IN THE AZERBAIJAN HISTORY
For 25 years, our people have been celebrating March 31 as the Genocide Day of Azerbaijanis by the Decree of National Leader Heydar Aliyev dated March 26, 1998.
The 20th century ended as a century of tragedies, massacres and genocides for our people. With the participation of Russian-Bolshevik, Armenian-Dashnak military units, our people were subjected to repressions, genocide, deportations five times (1905-1906, 1918-1920, 1930-1936, 1948-1955, 1988-1993).
"Dashnaksutyun" terrorist organization, the Armenian nationalists and Christian brothers with the support of the Russians wanted every process to work in their favor to realize the dream of "great Armenia" at the expense of Turkish-Azerbaijani lands with the support of Russians. Such conditions created a bourgeois revolution in Russia in February 1917, and a coup d"état in October. "The Russian revolution took place in February 1917. Unexpectedly, new perspectives opened before us. It is as if the Armenian issue entered a new era with the February revolution."
In March 1918, there were thousands of Russian and Armenian soldiers in Baku who had returned from the Caucasian front and had to go home. 75 percent of that 12 thousand army consisted of Armenians. In addition, 7 thousand Armenian soldiers and officers were brought to Baku from different places. Thus, the military force gathered by Shaumyan and Dashnaks in Baku to carry out the policy of terror and genocide against Azerbaijanis reached about 20 thousand people.
In March 1918, the socio-political situation in Baku was extremely tense. The confident struggle of "Musavat", which has become the most powerful political party in the South Caucasus, for the territorial autonomy and political power of Azerbaijan seriously worried the Baku Soviet, led by Shaumyan. They tried to weaken the social base of the "Musavat" party by committing a national massacre and to suppress the Azerbaijani national movement. In January, the arrest of the commander of the Muslim corps in Baku general Talishynsky seriously worried the Azerbaijani population of the city. The Armenian Dashnaks wanted to create an armed conflict between the Muslim population of the city and the Bolsheviks. However, this conflict was prevented by the efforts of political figures and intellectuals of Azerbaijan. Despite this, Armenian nationalists propagated hatred against the local population among Russian soldiers and tried to prevent national reconciliation by all means. On March 15, at the meeting of the Baku Soviet Shaumyan said: "The Baku Soviet should become the main stronghold of the civil war in the South Caucasus," and actually ordered to start the genocide of Azerbaijanis. The pretext for starting the national massacre was the disarmament of the "Evelina" ship, whose crew consisted of Muslims, on March 24. The population in the neighborhoods where Azerbaijanis live objected to this and demanded the return of the confiscated weapons. Although M.A. Rasulzade reached an agreement on the return of the purchased weapons through the "Hummat" organization, the Bolshevik-Dashnak government did not keep their promises. On March 30, the Revolutionary Defense Committee of the Baku Soviet was formed to lead the fighting. The Armenian Bolshevik-Dashnak union started holding rallies and meetings against Azerbaijanis from different parts of Baku. On the eve of the massacre, the "Dashnaksutyun" party and the Armenian National Council defended the Baku Soviet. On March 30, at 4:40 p.m., a group of Dashnaks gathered near the Armenian church and fired the first shot at the Muslims. Early in the morning on March 31, Bolshevik-Dashnak groups attacked "Karpickhana", "Mammadli" and other neighborhoods where Azerbaijanis live. Airplanes from the air and warships from the sea started bombing those neighborhoods. The Armenians allegedly convinced the Russian sailors that the Azerbaijanis killed the Russians in the Old Town. After the sailors sent a representative and learned that it was a provocation, they stopped firing. The Muslims, who suffered genocide in an unequal battle, stopped resisting on March 31. Armenian nationalists attacked the peaceful Muslim population of the city. The people of the neighborhoods where Azerbaijanis lived were put to the sword.
Nariman Narimanov wrote: "Even if a Muslim was a Bolshevik, they did not spare him." The Dashnaks used to say: "We don"t know any Bolsheviks, just being a Muslim is enough. They killed anyone they wanted, destroyed houses, and left them in ruins. Not only men, but also pregnant women were spared."
After accepting the ultimatum of the Azerbaijanis, the Revolutionary Defense Committee ordered the cessation of hostilities. However, the genocide of Muslims continued long after the night of April 2. Bolshevik-Dashnak units destroyed and burned public buildings, schools, cultural centers belonging to Azerbaijanis. They burned the "Kaspi" printing house, the editorial office of the "Achiq Soz" newspaper, the "Ismailiyya" building, and pierced the minarets of the "Taza Pir" mosque with cannonballs. As a result of the March genocide, 17 thousand Azerbaijanis were killed in Baku alone. The brutality of the Armenians reached such a level that women were forced to dance under a zourna on the dead bodies of thousands of Azerbaijanis who were killed in one of the central streets of Baku, at the site of the current Literary Museum named after N. Ganjavi and then they tortured.
The brutalities of the Bolshevik-Dashnak formations were not limited to Baku. They continued the genocide in Shamakhi, Guba, Kurdamir, Salyan and Lankaran districts. The Dashnak gangs of S. Lalayan and T. Amiryan killed the population of Shamakhi from April 3 to 16. According to the calculations made on the figures in the acts signed by the members of the Extraordinary Investigative Commission and confirmed with a seal, Armenians killed 8027 Azerbaijanis in 53 villages of Shamakhi district, of which 4190 were men, 2560 were women and 1277 were children. S. Shaumyan saved S. Lalayan from being arrested for the crime he committed. Amazaps, the commander of the Dashnak detachment sent to Guba in April, stated that "I am the hero of the Armenian people and its defender!" I came here to establish order and protect Soviet power. I was ordered to destroy all Muslims in the area from the Caspian Sea to Shahdag."
Dashnak gangs led by him burned 122 villages of Guba province. Armenian nationalists also committed terrible tragedies in Kurdamir, Salyan and Lankaran accidents. More than 20 thousand Azerbaijanis were killed during this genocide.
Armenians managed to build their state on the tragedy of Azerbaijanis. These massacres and genocides committed by them in the 20th century are the result of the hostile attitude of Shaumyan, Lenin, Mikoyan, Stalin, Gorbachev and others to Azerbaijanis. These genocides should be more extensively researched and studied by historians in the period of our independence today  and should be told to the peoples of the world.