Prezident İlham Əliyevdən Ermənistana və onlara havadarlıq edən dövlətlərə MÜHÜM MESAJLAR
Son illər dünyada baş verən iqtisadi, siyasi və hərbi böhranın fonunda Azərbaycan dövlət büdcəsini daha da artırır. Büdcə xərclərinin bu artımdan sonra 36 milyard manata çatacağı gözlənilir. Ötən 10 illiklərdə olduğu kimi müharibədən sonrakı dövrdə də ölkəmizdə ordu quruculuğuna böyük diqqət göstərilir. Hazırda Azərbaycan Ordusu 2020-ci ildə Zəfər çalmış eyni Azərbaycan Ordusundan qat-qat güclüdür.
Bu gün işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası sürətlə davam edir. Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda infrastruktur layihələrinin icrası, dəmiryollar, avtomobil yolları, elektrik enerjisi ilə bağlı olan təchizat, su təchizatı, digər sahələrdəki bütün layihələr uğurla davam etdirilir. Eyni zamanda, iki hava limanı artıq fəaliyyətdədir, üçüncü hava limanının inşası davam edir.
Prezident İlham Əliyev aprelin 18-də Salyan şəhərində Azərbaycan Televiziyasına verdiyi müsahibəsində 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi Zəfərimizin reallıqları fonunda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə, ölkəmizin Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşmasına xidmət edən səylərinə diqqət çəkdi.
Dövlətimizin başçısı bildirdi ki, keçmiş köçkünlər bu ilin yay aylarında Laçın şəhərinə qayıdacaqlar. Son planlara görə, ancaq fərdi evlərin sayı 570 olacaq. 140-dan çox mənzil hazır olacaqdır. Beləliklə, 700-dən çox ailə bu ilin yay aylarında Laçın şəhərində yerləşdiriləcəkdir.
Şuşa şəhərində birinci yaşayış kompleksinin uğurla davam etdiyini qeyd edən ökəmizin başçısı əlavə etdi ki, ikinci böyük yaşayış kompleksinin təməli yaxın zamanlarda qoyulacaq. Ağdam, Füzuli, Zəngilan şəhərlərində yaşayış binalarının inşası plan üzrə gedir, Kəlbəcər və Cəbrayıl şəhərlərində isə buna hazırlıq işləri görülür. Bununla paralel olaraq məktəblər, xəstəxanalar, sosial obyektlər, məscidlər – 10-dan çox məscid yenidən tikilir və ya əsaslı şəkildə təmir edilir. Cəmi iki məscid təmir edilir. Çünki qalan məscidlərin hamısı ermənilər tərəfindən yerlə-yeksan edilmişdir.
Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, Ağalı və Talış kəndlərində keçmiş köçkünlər yaşayır. Hər iki kəndin timsalında gələcək Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun simasını görürük. Ermənilərin 30 illik işğal dövründə törətdikləri dağıntıları hazırda quruculuq işləri əvəzləyir.
Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Televiziyasına müsahibəsi zamanı Ermənistana və onlara havadarlıq edən dövlətlərə mühüm mesajlar ünvanladı. Bir daha bəyan edildi ki, daxili işlərimizi heç bir ölkə ilə müzakirə etməyəcəyik. Qarabağ bizim daxili işimizdir. Qarabağda yaşayan ermənilər ya Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etməli, ya da özləri üçün başqa yaşayış yeri tapmalıdırlar. Niyyətimiz ondan ibarətdir ki, tezliklə sülh müqaviləsi imzalansın, Azərbaycanla Ermənistan arasında bu qarşıdurmaya son qoyulsun: “Biz dəfələrlə göstərmişik ki, bu torpaqların sahibləri bizik və heç kimə imkan vermərik ki, bizim ərazimizdə kimsə at oynatsın”.
Müsahibəsində sülh danışıqları məsələsinə aydınlıq gətirən dövlət başçısı vurğulayıb ki, Azərbaycanın təklif etdiyi sülh sazişi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə tam uyğun olaraq beş prinsipi ortaya qoymuşdur. Bu prinsiplər ölkələrin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığını özündə ehtiva edir. Bütün bunlardan sonra sülh müqaviləsi imzalana bilər və düşünürük ki, Ermənistan ölkəmizin yanaşmasından razıdır.
Qarabağda yaşayan erməni əhalisinin əksəriyyətinin Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etməyə hazır olduğunu, lakin separatçıların buna mane olduğunu qeyd edən dövlət başçısı Ermənistanda keçirilən ağır atletika üzrə Avropa çempionatının açılış mərasimində nifrət və düşmənçiliyin davamı olaraq dövlət bayrağımızın yandırılmasına da sərt münasibət bildirib.
Qeyd olundu ki, Ermənistan rəhbərliyinin gözü qarşısında belə bir rəzil hadisənin baş verməsi və buna heç bir reaksiya verilməməsi bu çirkin əməlin müəllifinin rəsmi İrəvan olmasının sübutudur. Prezident qətiyyətlə bildirdi ki, bu gün Azərbaycan Bayrağı Ağdamda, Füzulidə, Cəbrayılda, Qubadlıda, Zəngilanda, Kəlbəcərdə, Laçında, Şuşada, Hadrutda, Talışda, Suqovuşanda, yüzlərlə işğaldan azad olunmuş kəndlərimizdə, Zəngəzurda dalğalanır. Azərbaycan lideri həmin yerlərdə onlar bayrağımıza nəinki yaxınlaşa bilmir, hətta uzaqdan baxmağa da cəsarətləri yoxdur bəyanatı ilə düşmən ölkəyə yerini göstərməklə yanaşı, bizə azərbaycanlı olmağın xoşbəxtliyini, qürurunu yaşatdı.
Azərbaycan Prezidentinin müsahibədə verdiyi mesajlar, sözün tam mənasında, ölkəmizin gücünün, gələcək hədəflərinin ifadəsinə çevrildi. Burada səslənən fikirlər Azərbaycanın geosiyasi maraqlarını aydın şəkildə ortaya qoydu, eyni zamanda, dövlətimizin siyasi və iqtisadi strategiyası beynəlxalq ictimaiyyətə bəyan edildi.

IMPORTANT MESSAGES from President Ilham Aliyev to Armenia and the countries that patronize them
Against the background of the economic, political and military crisis that has occurred in the world in recent years, Azerbaijan is increasing the state budget even more. Budget expenses are expected to reach 36 billion manats after this increase. As in the past 10 years, in the post-war period, great attention is paid to army building in our country. Currently, the Azerbaijani Army is much stronger than the same Azerbaijani Army that won in 2020.
Today, the restoration of the territories freed from occupation continues rapidly. Implementation of infrastructure projects in Karabakh and Eastern Zangezur, railways, highways, electricity supply, water supply and other projects are being successfully continued. At the same time, two airports are already in operation, the third airport is under construction.
President Ilham Aliyev, in his interview to Azerbaijan Television in Salyan city on April 18, drew attention to the large-scale restoration and construction works carried out in the territories freed from occupation, and to the efforts of our country to normalize relations between Azerbaijan and Armenia against the background of the realities of our historic Victory in the 44-day Patriotic war.
The head of state said that the former settlers will return to the city of Lachin in the summer months of this year. According to the latest plans, the number of private houses will be 570. More than 140 apartments will be ready. Thus, more than 700 families will be accommodated in the summer months of this year in the city of Lachin.
Noting that the first residential complex in the city of Shusha was successfully completed, the head of our family added that the foundation of the second large residential complex will be laid soon. The construction of residential buildings in the cities of Agdam, Fuzuli, and Zangilan is going according to plan, and preparatory work is being done in the cities of Kalbajar and Jabrayil. In parallel with this, schools, hospitals, social facilities, mosques - more than 10 mosques are being rebuilt or fundamentally renovated. Only two mosques are being renovated. Because all the remaining mosques were destroyed by the Armenians.
President Ilham Aliyev emphasized that former settlers live in Agali and Talish villages. In the image of both villages, we see the image of the future Karabakh and East Zangezur. The destruction caused by the Armenians during the 30-year occupation is currently replaced by construction works.
During the interview of President Ilham Aliyev to Azerbaijan Television, he addressed important messages to Armenia and the countries that patronize them. It was once again declared that we will not discuss our internal affairs with any country. Karabakh is our an internal issue. Armenians living in Karabakh should either accept Azerbaijani citizenship or find another place of residence for themselves. Our intention is to sign a peace agreement soon, to end this conflict between Azerbaijan and Armenia: "We have repeatedly shown that we are the owners of these lands.
Clarifying the issue of peace negotiations in his interview, the head of state emphasized that the peace agreement proposed by Azerbaijan has revealed five principles in full accordance with the norms and principles of international law. These principles include the sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders. After all this, a peace treaty can be signed, and we think that Armenia is satisfied with our country"s approach.
Noting that the majority of the Armenian population living in Karabakh is ready to accept Azerbaijani citizenship, but the separatists are preventing it, the head of state expressed a sharp attitude to the burning of our national flag as a continuation of hatred and enmity at the opening ceremony of the European weightlifting championship held in Armenia.
It was noted that the occurrence of such a despicable event in front of the Armenian leadership and no reaction to it is proof that the author of this ugly act is Yerevan. The President firmly stated that today the flag of Azerbaijan is flying in Agdam, Fuzuli, Jabrayil, Gubadli, Zangilan, Kalbajar, Lachin, Shusha, Hadrut, Talish, Sugovushan, Zangezur in hundreds of our villages freed from occupation.
The opinions expressed here clearly revealed the geopolitical interests of Azerbaijan, and at the same time, the political and economic strategy of our state was announced to the international community.