HEYDƏR ƏLİYEV VƏ GƏNCLƏR SİYASƏTİNİN İSTİQAMƏTLƏRİ
Gənclər siyasəti -gənclərin hərtərəfli inkişafını, cəmiyyətin həyatında onların fəal iştirakını təmin etmək məqsədi ilə dövlət tərəfindən ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, təşkilati-hüquqi şəraitin və təminatların yaradılmasına yönəlmiş tədbirlər sistemidir.
Gəncliyin yüksək intellektual biliyə, sağlam ruha malik olması, mənəvi və milli dəyərlərə sədaqət ruhunda tərbiyə edilməsi milli prioritet istiqamətlərdən sayılır. Ölkəmizdə gənclərlə bağlı dövlət siyasətinin formalaşdırılması və həyata keçirilməsi Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu öndər Heydər Əliyev ölkədə gənclər siyasətinin düzgün aparılmasını çox vacib və önəmli hesab edərək söyləyirdi: “Mənim üçün ən əziz nemət Azərbaycanın uşaqlarıdır, Azərbaycanın gəncləridir. Çünki Azərbaycan Prezidenti kimi mən də bu gün Azərbaycanın böyük gələcəyi haqqında düşünürəm. Azərbaycanın gələcəyi isə Azərbaycanın gənclərindən və uşaqlarından asılıdır”.
Yeni nəslin inkişafının əsas amili gənclərin dövlət və cəmiyyətin sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni həyatında iştirakının təmin edilməsidir. Bu məqsədlə ölkəmizdə rəhbərlik tərəfindən bir çox silsilə addımlar atıldı. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 26 iyul 1994-cü il tarixli Fərmanı ilə ölkəmizdə Gənclər və İdman Nazirliyi yaradıldı. “Hər bir Azərbaycan gənci hər şeydən çox, hər şeydən artıq müstəqil Azərbaycanın bu günü, gələcəyi haqqında düşünməlidir” - deyən Ulu Öndər sözügedən nazirliyin əsasını qoydu. Bu siyasi dövlət institutu qısa vaxtda gənclər siyasətinin əsas konturlarını müəyyənləşdirdi və reallaşdırmağa başladı. 1995-ci ildə Gənclər Təşkilatlarının Milli Şurası yaradıldı. Azərbaycan gənclərinin cəmiyyətin inkişafında və bir çox vacib problemlərin həllində rolunu artırmaq, ölkənin gələcək inkişafında iştirakını və məsuliyyətini yüksəltmək məqsədilə ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən hələ 1995-ci ildə Azərbaycan Gənclərinin Forumunun keçirilməsi təşəbbüsü irəli sürüldü. Beləliklə də, 2 fevral 1996-ci ildə gənclərin I Forumu keçirildi. İlk Forum Azərbaycanda gənclər siyasətinin müəyyən olunmasında mühüm rol oynadı.
1997-ci il fevralın 1-də forumun ildönümü münasibətilə gənclərin bir qrupunu qəbul edən Ulu öndər Heydər Əliyev 2 fevral - Azərbaycan Gəncləri Gününün elan edilməsi haqqında Sərəncam imzaladı.
Ulu öndər Heydər Əliyevin gənclər siyasəti 5 mühüm istiqaməti əhatə edirdi:
1. Milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında gənclərin rolunu artırmaq
2. Gənc nəslin tarixi köklərimizlə bağlı vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsini təmin etmək
3. Gənclərin elmi və intellektual potensialını artırmaq üçün ciddi təhsil və mədəniyyət islahatları aparmaq
4. Gəncləri müstəqilliyimizin müdafiəsində vahid qüvvədə birləşməyə səfərbər etmək
5. Dövlət idarəçiliyində gənclərin rolunu əhəmiyyətli dərəcədə artırmaq və onlarda məsuliyyət hissini inkişaf etdirmək
Ulu öndər Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi gənclər siyasəti bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Gənclərin ailə-məişət problemlərinin həllini daim diqqətdə saxlayan Prezident İlham Əliyevin bu istiqamətdə həyata keçirdiyi siyasət ölkə gəncləri tərəfindən yüksək dəyərləndirilir. Cənab İlham Əliyevin gənclərlə keçirdiyi görüşlərdə irəli sürülən təklif və təşəbbüslərin dəstəklənməsi, real həyatda həllini tapması gənclərə dövlət qayğısının ifadəsidir.
Heydər Əliyevin gənclər siyasətinin mühüm istiqamətlərindən biri olan Gənclərin müstəqilliyimizin müdafiəsində vahid qüvvədə birləşməsinə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı şahidlik etdik. Məhz Ali Baş Komandanın rəhbərliyi və Azərbaycanın gənc əsgərlərinin şücaəti nəticəsində torpaqlarımız işğaldan azad olundu. Prezident İlham Əliyev də müharibə zamanı gənclərimizin döyüşlərdə göstərdikləri şücaətdən danışıb, onların vətən uğrunda fədakarlıqlarını yüksək qiymətləndirdi.
Aparılan siyasətin, görülən işlərin nəticəsi kimi tam əminliklə deyə bilərik ki, bu gün Azərbaycan gəncliyi öz intellektual, kreativ və mənəvi-ideoloji yetkinliyi ilə dünya gəncləri arasında qibtə olunacaq nüfuz qazanıb.

HEYDAR ALIYEV AND THE DIRECTIONS OF HIS YOUTH POLICY
Youth policy is a system of measures aimed at the creation of social-political, socio-economic, organizational-legal conditions and guarantees by the state in order to ensure the comprehensive development of young people and their active participation in the life of society.
The formation and implementation of the state policy on youth in our country is connected with the name of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev. The great leader Heydar Aliyev considered the proper conduct of youth policy in the country was important and said: "For me, the dearest blessing is the children and the youth of Azerbaijan. The future of Azerbaijan depends on the youth and children of Azerbaijan.
The main factor of the development of the new generation is ensuring the participation of young people in the socio-economic, socio-political and cultural life of the state and society. For this purpose, many series of steps were taken by the leadership in our country. By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 26, 1994, the Ministry of Youth and Sports was established in our country. "Each Azerbaijani youth should think about today and the future of independent Azerbaijan above all else," said the Great Leader, who laid the foundation of the ministry in question. In 1995, the National Council of Youth Organizations was established. In order to increase the role of Azerbaijani youth in the development of society and solving many important problems.Thus, on February 2, 1996, the First Youth Forum was held. The First Forum played an important role in determining youth policy in Azerbaijan.
On February 1, 1997, the great leader Heydar Aliyev, who received a group of young people on the occasion of the anniversary of the forum, signed the Decree on the declaration of February 2 - Azerbaijan Youth Day.
The youth policy of the Great Leader Heydar Aliyev included 5 important directions:
1. To increase the role of young people in protecting our national and moral values
2. To ensure the upbringing of the young generation in the spirit of patriotism related to our historical roots
3. To carry out serious educational and cultural reforms to increase the scientific and intellectual potential of young people
4. To mobilize the youth to unite in a single force in defense of our independence
5. To significantly increase the role of young people in public administration and to develop their sense of responsibility
The policy implemented in this direction by President Ilham Aliyev, who always keeps in mind the solution of family and household problems of young people, is highly valued by the country's youth. Supporting the proposals and initiatives put forward by Mr. Ilham Aliyev in his meetings with the youth and finding solutions in real life is an expression of the state's concern for the youth.
During the 44-day Patriotic War, we witnessed the unity of the youth in defense of our independence, which is one of the important directions of Heydar Aliyev's youth policy. As a result of the leadership of the Supreme Commander and bravery of the young soldiers of Azerbaijan, our lands were freed from occupation. President Ilham Aliyev also spoke about the bravery of our youth in battles during the war and highly appreciated their sacrifices for the motherland.
As a result of the conducted policy and work, we can say with complete certainty that today the youth of Azerbaijan has gained an enviable reputation among the youth of the world with its intellectual, creative and moral-ideological maturity.