Keçmiş məcburi köçkünlərin öz ata-baba yurdlarında seçkilərə qatılması tarixi hadisədir
“Elə bir tarixi dönəmi yaşayırıq ki, bu gün beynəlxalq aləmin diqqəti dünya miqyasında sürətlə irəliləyən ölkələr sırasında ilk yerlərdən birini tutan Azərbaycana istiqamətlənib”. Bu fikirləri secki-2024.az saytına açıqlamasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin baş müəllimi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Əli Rzazadə deyib.
“Uzun illər həsrətində olduğumuz tarixi torpaqlarımızın sakinləri, artıq digər bölgələrdə deyil, öz ata-baba yurdlarında seçkilərə qatılmaqla öz gələcəklərinə səs verəcəklər. Bu, tarixi hadisədir. Seçki gününü - fevralın 7-ni hər bir Azərbaycan vətəndaşı sevinc və fərəh hissi ilə gözləyir və hər bir azərbaycanlı əmindir ki,  ölkəmizdə bütün sahələrdə gözəçarpan, davamlı və iti addımlarla aparılan inkişaf tendensiyası keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoymaqdadır”, - deyə o vurğulayıb.
Ə.Rzazadə xatırladıb ki, Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı şanlı Zəfərdən sonra artıq dünyanın böyük gücləri heç kimdən asılı olmayan, öz iqtisadi və siyasi gücünə arxalanan güclü Azərbaycanla hesablaşma dönəminə qədəm qoyub: “Məhz bu faktoru Azərbaycanın həm də dünya siyasi arenasında böyük zəfəri hesab etmək olar.
“Tək əldən səs çıxmaz” prinsipini nəzərə alaraq, hamımız qarşıda duran bütün sosial proqramların, inkişaf planlarının uğurla icra edilməsi üçün bir yumruq şəkilində birləşməli, bu tarixi seçkilərdə həmrəylik nümayiş etdirməli, milli inkişafa təkan vermək üçün eyni hədəfə vurmalıyıq. Bu hədəfə doğru atılan ilk addım isə  seçkilərə qatılmaqdan başlayır”.

THE PARTICIPATION OF FORMER INTERNALLY DISPLACED PERSONS IN THE ELECTIONS IN THEIR ANCESTRAL LANDS IS A HISTORICAL EVEN
‘We are living in such a historical period that today the attention of the international world is directed to Azerbaijan, which occupies one of the first places among countries that are advancing rapidly on a global scale.’ Ali Rzazadeh, head teacher of Sumgait State University, member of Azerbaijan Writers' Union, said these thoughts to secki-2024.az website.
‘The residents of our historical lands, which we have been longing for many years, will vote for their future by participating in the elections in their ancestral lands, not in other regions. This is a historical event. Every Azerbaijani citizen is looking forward to the election day - February 7 with joy and happiness, and every Azerbaijani is sure that the trend of development in all areas of our country, carried out with conspicuous, continuous and rapid steps, is entering a qualitatively new stage’, he stressed.
A. Rzazadeh reminded that after the glorious victory of Azerbaijan in the 44-day Patriotic War, the great powers of the world have entered the period of reckoning with strong Azerbaijan, which is not dependent on anyone and relies on its own economic and political power: ‘It is precisely factor that is considered a great victory of Azerbaijan in the world political arena.’
Taking into account the principle of ‘one hand does not make a vote’, we must all unite as a fist for the successful implementation of all social programs and development plans, show solidarity in these historic elections, and aim for the same goal to promote national development. The first step towards this goal starts with participating in the elections.’