Əsas səhifə | Mükəmməllik Mərkəzi
Mükəmməllik Mərkəzi Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) Elmi Şurasının 6 sentyabr 2024-cü il tarixli qərarı ilə təsis edilib.
Mərkəzin prioritet vəzifəsi Universitetdə tələbə və əməkdaşların asudə vaxtlarını səmərəli təşkil etməklə yanaşı, onların akademik uğur, bilik və səriştələrin əldə edilməsinə, tələbə klubları, dərnəklərin fəaliyyətinə dəstək verməkdir. Bunlarla bərabər, Mərkəz tələbə və əməkdaşların ictimai, mədəni, incəsənət, idman sahələrində fəaliyyətlərini intensiv şəkildə canlandıran klublar yaratmaq, tələbələrin dərsdənkənar vaxtlarını səmərəli keçirərək onlarda özünəinamın artmasına kömək etmək, intellektual biliklərin zənginləşməsində digər universitetlərlə birgə tədbirlərə cəlb etmək, sosial ideyaların həyata keçirilməsi üçün resurslar axtarmaq, səmərəli təhsil mühitinin formalaşması üçün tələbələrin sosial-mənəvi rifahının yüksəldilməsinə xidmət edəcək kompleks tədbirlər görmək, tələbələrdən ibarət klub, həmçinin dərnəklərin fəaliyyətinə nəzarət etmək, o cümlədən gəncləri elm və təhsilə həvəsləndirəcək tədbirlər həyata keçirməyi nəzərdə tutur. Bununla bərabər, Mərkəz fəaliyyətə uyğun təcrübələri araşdırmaq, bu sahədə işlərin təkmilləşdirilməsi istiqamətində müəyyən təkliflər hazırlayıb həyata keçirir. Filologiya fakültəsi Azərbaycan dili və onun tədrisi kafedrasının baş müəllimi Əli İttifaq oğlu Rzayev SDU rektorunun 01.10.2024-cü cü il tarixli əmri ilə (K-171/2) Mükəmməllik Mərkəzinin direktoru vəzifəsinə təyin edilib. 2002 -ci ildə Gəncə Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinin şərq dilləri (ərəb-fars dilləri və ədəbiyyatı) ixtisasını fərqlənmə diplomu ilə bitirən Əli Rzayev 2012- ci ildə Misirin “Cənub Vadi” universitetində “Ərəb dili və ədəbiyyatı” ixtisası üzrə magistratura təhsilini başa vurub. Müxtəlif qurumlarda tərcüməçi və Şərq ölkələri üzrə mütəxəssis kimi çalışmış Əli Rzayev hazırda SDU-nun Filologiya, həmçinin Tarix və coğrafiya fakültələrində “Əski Azərbaycan əlifbası” fənnini tədris edir. Azərbaycan Yazlçılar Birliyinin üzvü olan Əli Rzayev Azərbaycan ədəbiyyatından bəzi nümunələri Şərq (ərəb və fars) dillərinə tərcümə edib, hazırda Nizami Gəncəvinin əsərlərinin orjinalda tədqiqatı ilə məşğuldur. Səkkiz bədii kitab müəllifi olan müəllif həmçinin şərqdilli dünya mətbuatında məqalələrlə Azərbaycanı təmsil edir. Onun “Xocalıya ədalət” kampaniyası çərçivəsində ərəbcə yazdığı “Xocalıya ədalət” əsəri bir sıra ərəbdilli ölkələrdə yayımlanıb, təqdimatı keçirilib.

Home | THE EXCELLENCE CENTER
THE EXCELLENCE CENTER WAS ESTABLISHED BY THE DECISION OF THE SCIENTIFIC COUNCIL OF SUMGAIT STATE UNIVERSITY (SSU) DATED SEPTEMBER 6, 2024.
The priority task of the center is to effectively organize the free time of students and employees at the university, and to support their academic success, knowledge and skills acquisition, as well as student clubs and study groups. Along with these, the Center creates clubs that intensively revive the activities of students and employees in the social, cultural, art, and sports fields, helps students to increase their self-confidence by effectively spending their extracurricular time, involves them in joint events with other universities to enrich intellectual knowledge, and seeks resources for the implementation of social ideas. Also this center aims to form an effective educational environment, to take complex measures that will serve to improve the social and moral well-being of students, to monitor the activities of student clubs and groups, as well as implement events that will encourage young people to science and education. At the same time, the Center prepares and fullfils certain proposals in the direction of researching relevant practices and improving work in this field.Ali Ittifaq oghlu Rzayev, senior lecturer of the department of Azerbaijani language and its teaching at the faculty of Philology, was appointed as the director of the Excellence Center by the order of SSU rector dated 01.10.2024 (K-171/2). In 2002, Ali Rzayev, who graduated from Ganja State University"s Oriental Studies Faculty with honors, majored in Oriental languages (Arabic-Persian languages and literature), and in 2012 completed his master"s degree in "Arabic language and literature" at the "South Valley" University of Egypt. Ali Rzayev, who worked as a translator and an expert on Eastern countries in various institutions, currently teaches the subject "Old Azerbaijani alphabet" at the Philology, History and Geography faculties of SSU. Ali Rzayev, a member of the Union of Azerbaijani Writers, has translated some examples of Azerbaijani literature into Eastern (Arabic and Persian) languages, and is currently engaged in researching the original works of Nizami Ganjavi. The author, who is the author of eight fiction books, also represents Azerbaijan with his articles in the oriental-language world press. As part of the "Justice to Khojaly" campaign, his work "Justice to Khojaly" written in Arabic was published and presented in a number of Arabic-speaking countries.