Moskva Dövlət Humanitar –İqtisad Universitetinin nümayəndə heyətinin rəhbəri Faid Bayramov: “Özüm ümumhüquq fənləri və Beynəlxalq hüquq kafedrasının assi... Davamı
19 İyul 2019 14:23
Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti tərəfindən qrup rəhbəri Albina Nəbiyeva: “Artıq bazar günündən etibarən biz gözəl Azərbaycandayıq. Bakıya gələrkən Sumqayıt Dövlət... Davamı
Ural Dövlət Dağ-Mədən Universiteti, Yekaterinburq şəhər Darya Kapulkina: “Bütün təşkilatçı heyətə kollektivdə gözəl atmosfer yaratdıqlarına görə təşəkkür edi... Davamı
Humanitar İnstitutunun tələbəsi, Şimali Qafqaz Federal Universitetinin Tələbə Şurasının sədr müavini Başkatova Yevgenyevna: “Qızıl ürəklər diyarı − Stavropol bu səfəri səbirsizli... Davamı
Şimali Qafqaz Federal Universitetinin Beynəlxalq Əməkdaşlıq Proqramı və Beynəlxalq Layihələr Bölməsinin rəhbəri Vladimir Samoylenko: “Şimali Qafqaz Federal Universitetinin nümayəndə he... Davamı
Ural Dövlət Dağ-Mədən Universitetinin birinci prorektoru texniki elmlər doktoru, professor Niyaz Vəliyev: Ural Dövlət Dağ-Mədən Universiteti adından assosiasiyanın həmsədrlərinə səmimi qar... Davamı
19 İyul 2019 13:56
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə iyulun 15-dən Sumqayıt Dövlət... Davamı
18 İyul 2019 16:05
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil edilən “Odlar Yurdu Azərbayca... Davamı
17 İyul 2019 17:22
İyulun 17-də Təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramov ölkəmizdə keçirilən “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Yay məktəbinin təşkili ilə bağlı Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil M&uu... Davamı
17 İyul 2019 15:55
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya- Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil edilən “Odlar Yurdu Azərbayc... Davamı
17 İyul 2019 12:39
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində iyulun 15-də “Odlar Yurdu Azərbaycana ... Davamı
17 İyul 2019 12:32
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya -Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil edilən “Odlar Yurdu Azərbayc... Davamı

06 November 2018 16:03
Recently, significant works have been done in the direction of disseminating scientific-technical achievements, applying scientific outcomes to the production, innovation, invention and patent-license... Read more
06 November 2018 15:47
The teaching aid of historian-scholar, honored teacher Bahram Mammadli was published abroad. Recently, the textbook entitled “Urmia khanate” by Bahram Mammadli was published in Tabriz city... Read more
06 November 2018 15:24
On November 3, a group of students and the lecturers of the Department of Electrotechnics and energetics and the Department of Electromechanics of the Faculty of Physics and electroenergetics of S... Read more
06 November 2018 14:25
November 9 is Azerbaijan State Flag Day. State flag of our Republic is a symbol of state sovereignty, expressing its freedom, identity of the nation and struggle for concrete goals.
A series of event... Read more
05 November 2018 22:11
On November 2, Halloween holiday was celebrated with the organization of Department of Foreign languages of the Faculty of Philology and the students of group 916.
Lecturer of the Department of Forei... Read more
02 November 2018 17:04
On October 20-21, IV Eurasia championship was held in Baku on Full Kempo Professional (Kempo PRO), SubmishnGi and No Gi with the consent of Baku city Youth and Sports Head Office, Federations Board ... Read more
02 November 2018 16:23
Sumgayit State University is integrating into European science and education arena, conducts teacher and student exchange, cooperates in several fields and participates at international projects and p... Read more
02 November 2018 15:50
On November 2, the event was held, dedicated to life and creations of outstanding representative of Azerbaijani literature Huseyn Javid in the Faculty of Philology.
Professor-teaching and student sta... Read more
01 November 2018 15:03
Chairman of Free Trade Unions Committee of University docent Elmar Kh... Read more
31 October 2018 16:42
On October 31, the meeting was held with the students entitled “Love to homeland and being a worthy human” at Sumgayit State University by Internally Displaced Women Public Unity and Board... Read more
31 October 2018 16:08
On October 31, the presentation of textbook “Bases of Azerbaijani archeology” by Doctor of science on history, well-known archeologist Gafar Jabiyev was held at Sumgayit State University... Read more
30 October 2018 15:56
On October 30, “Open door day” was held at Sumgayit State University. According to annou... Read more