Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü münasibətilə Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlər keçirilir. Bunlardan Sumqayı... Davamı
10 May 2022 14:19
Mayın 10-da müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü münasibəti... Davamı
10 May 2022 13:48
Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Musa Mustafayevin anadan olmasının ... Davamı
06 May 2022 22:00
Mayın 6-da Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) təşkilatçılığı ilə “Ali təhsildə keyfiyyət təminatı” mövzusunda keçirilən beynəlxalq forumun ikinci g&... Davamı
06 May 2022 17:02
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin təşkilatçılığı ilə “Beynəlxalq həftə” tədbirinin üçünc&uu... Davamı
06 May 2022 16:45
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan ol... Davamı
06 May 2022 16:18
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş “Ulu öndər Heydər Əliyev Müstəqil Azərbay... Davamı
06 May 2022 14:49
Mayın 5-dən başlayaraq Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə fakültələrdə Ulu öndər Heydər ... Davamı
05 May 2022 21:00
Mayın 5-də Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) təşkilatçılığı ilə “Ali təhsildə keyfiyyət təminatı” mövzusunda beynəlxalq forumun açılış mərasimi keç... Davamı
05 May 2022 16:40
Mayın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsində “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Azad Şuşa” adlı tədbir keçirildi.
05 May 2022 15:47
Mayın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin təşkilatçılığı ilə “Beynəlxalq həftə” tədbirinin ikinci görüş&uu... Davamı
05 May 2022 15:27
Müasir Azərbaycanın memarı kimi yaddaşlara həkk olunan Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə ehtiram olaraq Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlər, konfrans və bütü... Davamı

11 December 2021 12:15
On December 11, within the framework of the “Target 5%” program implemented with the support of the Azerbaijan Youth Foundation and ASYOU, a conversation hour was organized jointly with th... Read more
10 December 2021 16:07
On December 10, a cooperation agreement was signed between Sumgayit State University and Lankaran State University.
The meeting was attended by the rector of Sumgayit State University, Professor Elkh... Read more
10 December 2021 15:51
On the occasion of the Day of Remembrance of the great leader Heydar Aliyev, on December 10, the scientific-practical conference was held in an online format at Sumgayit State University on "Inde... Read more
10 December 2021 14:57
The Memorial Day of national leader Heydar Aliyev was marked in all faculties with the organization of the Student Youth Organization of Sumgayit State University.
First, the memory of the national l... Read more
10 December 2021 13:02
The Second Forum of Young Entrepreneurs was organized by the Ministry of Youth and Sports, the Azerbaijan Youth Foundation, the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) and the Public Coun... Read more
10 December 2021 13:01
On December 10, Sumgayit State University and the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS signed a cooperation agreement in the field of personnel training, scientific research and organiz... Read more
10 December 2021 12:28
December 10 is International Human Rights Day. Since 1950, December 10 it has been celebrated in the world as International Human Rights Day.
In this regard, on December 10, an event about &quo... Read more
10 December 2021 12:00
On December 10, the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan organized an online meeting with the officials in charge of international relations and work with foreign students of higher edu... Read more
09 December 2021 16:37
On December 9, Sumgayit State University hosted the IV Republican Scientific Conference on "Applied Problems of Mathematics and New Information Technologies" in online format.
The conferenc... Read more
09 December 2021 14:53
On November 9, a scientific-practical seminar entitled "Rules for writing scientific papers" was organized by the Student Scientific Society (SSS) at the Faculty of Chemistry and Biology of ... Read more
09 December 2021 14:50
On December 9, an event was held within the framework of the "Target 5%" program in cooperation with the Student Youth Organization of Sumgayit State University and the Sumgayit office of th... Read more
08 December 2021 17:31
On December 8, a group of students and teachers who received awards from the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan and Selcuk Bayraktar as the winners of the Technofest competition ... Read more