Bu gün Azərbaycanda gənclər siyasəti uğurla davam etdirilir
Tələbə dünyasını zinətləndirən, onların elmi potensialını üzə çıxaran cəmiyyətlər universitetin kompleks inkişafına t... Davamı
23 May 2017 17:18
Mayın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Azərbaycanda ekologiyanın davamlı inkişafı” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirildi. Tədbirdə Kimya və biologiya fak&... Davamı
22 May 2017 15:34
Mayın 2-də ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilmiş ali, orta və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin şagird və tələbələri... Davamı
22 May 2017 11:59
Mayın 22-də universitetin Böyük akt zalında İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 28 May Respublika gününə həsr olunmuş “Sabahın iqtisad&ccedi... Davamı
19 May 2017 15:17
Dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunmuş növbəti açıq dərs Sumqayıt şəhərinin Heydər Əliyev Mərkəzində keçirildi.
Ingilis d... Davamı
19 May 2017 00:00
17-19 may tarixlərində Başqırdıstan Respublikasının hökuməti, Rusiya və Azərbaycan Ali Məktəbləri Assosiasiyası və Rusiya Milli Kadrları Hazırlama Forumunun təşkilatçılığı ilə Başqırdıstanın paytaxtı... Davamı
15 May 2017 16:30
Mətbuat cəmiyyətin aynasıdır. Çalışaq ki, aynada əksimizi dürüst görək
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs, 869 saylı qrupunun sabi... Davamı
11 May 2017 15:36
Mayın 11-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilmiş magistrantların XVII Respublika elmi konfransı ... Davamı
05 May 2017 16:47
Müstəqil Azərbaycan Respublikasının qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümü ilə əlaqədar olaraq universitetimizdə silsilə tədbirlər ke&c... Davamı
05 May 2017 16:40
Mayın 5-də universitetimizin Heydər Əliyev Mərkəzində “Heydər Əliyevin həyatı - həyat məktəbidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə Ulu &... Davamı
05 May 2017 15:00
Ələkbər Məmmədov: Olimpiadanın təşkili tələbə və magistrantların vergi sahəsində biliklərinin formalaşmasına böyük fayda verir.
Vergi siyasətinin şəffaflığı ölkənin kompleks inkişafına... Davamı
04 May 2017 18:47
Mayın 4-də universitetimizdə Almaniyanın Lüdviqshafen şəhərinin oberburqomistri, Almaniya şəhər Bələdiyyələri Assosiasiyasının sədri Dr. Eva Lohseyə universitetin fəxri doktoru adının veril... Davamı

05 December 2015 13:14
The curriculum training was summed up on the 5 of December. The participants of the training shared their thoughts with us.
The head of the department “New and the newest history of Europ... Read more
05 December 2015 11:42
An event organized by SYO on “the great president – irreplaceablepolitician” dedicated to the nationalwide leader HaydarAliyev’s Memorial Day was held in the History and Geogra... Read more
05 December 2015 11:19
Career center hold a ceremony under the name of "The adaptation of the students to high school life, the motivation and stimulus problem in their education life".The Head teacher... Read more
04 December 2015 11:49
Ceremonies dedicated to Kitabi Dada Gorgud’s translation into Germany and 200th anniversary in SSU:
I.Scientific theoretical seminar on the theme of “Our mother book – Dada Gorgud&r... Read more
04 December 2015 11:29
The Faculty of Mathematics, organized a memorial day which is dedicated to the memory of the national leader Heydar Aliyev.
The 2nd year student of the faculty ,Chairman of NAP Youth Union open... Read more
03 December 2015 10:20
The annual report election conference of the Student Scientific Society was held at our University.
Opening the conference rector prof. Elkhan Husseynov made a speech and highly &nb... Read more
02 December 2015 12:01
The next meeting of Scientific Council was held. The chairman of the Scientific Council Elkhan Huseynov greeted the members of Council.The rector spoke about the achievements of the university. ... Read more
02 December 2015 10:26
On the 2nd December there took place a seminar training which was organi zed by Students Trade Union with the intention of reinforcement for successful career and future of our youth. This... Read more
02 December 2015 09:52
On December 1, educational event dedicated tothe " World AIDS Day"organized by the university and Sumgait city branch of the Red Crescent Society held in SSU.br<> Vice Rector on ... Read more
28 November 2015 12:40
On November 28 ENACTUS Baki office organized a fair regarding national handcrafts of Azerbaijan in Royal Hotel (Baki) supported by the Youth Foundation under the President of the Republic of Azerbaija... Read more
27 November 2015 13:18
On November 27, the Ministry of Labor and Social Protection (MLSP), as well as the State Employment Service held its traditional job fair for students and graduates integrationto the labor marke... Read more
27 November 2015 12:19
There are lessons and lectures covered related to the national and spiritual aspects and many areas of the state actions of a great leader in our university. One of them was on November 27, at "H... Read more