20 Oktyabr 2020 16:34
Oktyabrın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqil enerji sisteminin formalaşmasında rolu ” mövzusunda nö... Davamı
15 Oktyabr 2020 13:20
Oktyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində I kursa qəbul olunan bakalavr və magistrantların universitetlə tanışlıq görüşləri keçirildi. Görüş, koronavirus (Covid-1... Davamı
13 Oktyabr 2020 16:08
Oktyabrın 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün tədris binalarında: dəhlizlərdə, auditoriya və laboratoriyalarda, mərkəzlərdə, ictimai-iaşə obyektlərində və sanitar qovşaqlarınd... Davamı
09 Oktyabr 2020 14:12
Azərbaycan-Rusiya Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov son günlər Dağlıq Qarabağ və Azərbaycan... Davamı
03 Oktyabr 2020 17:31
Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları tərəfindən işğal altında olan torpaqlarımızın azadlığı, Vətənin bütövlüyü uğrunda mübarizə aparan Azərbaycan Ordusuna dəstək... Davamı
02 Oktyabr 2020 16:47
Oktyabrın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının videokonfrans formatında növbəti onlayn iclası keçirildi. Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçıları... Davamı
01 Oktyabr 2020 14:52
Salam değerli muellimlerimiz!
Size yazdığımız bu mektuba başlarken tarihte 1915 yılında Çanakkale Zaferi olayında yaşanmış bir olayı hatırlatarak başlamak istiyoruz.
1915 yılında birç... Davamı
28 Sentyabr 2020 12:06
Sentyabrın 23-də “British Council Azerbaijan” təşkilatı Oxford Universitetinin Nizami Gəncəvi Mərkəzi ilə birgə “Orta əsrlər Azərbaycanda şəhər icmaları: tarixi Bərdə şəhəri ü... Davamı
22 Sentyabr 2020 15:12
Sentyabrın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Əsrin Müqaviləsi - Heydər Əliyevin sabitlik və inkişaf strategiyası” mövzusunda onlayn məşğələ k... Davamı
18 Sentyabr 2020 13:56
Sentyabrın 17-də “Aktor” İctimai və Sosial Tədqiqatlar İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının ma... Davamı
14 Sentyabr 2020 15:07
Sentyabrın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 2020–2021-ci tədris ilinin başlanması ilə bağlı Elmi Şuranın videokonfrans formatında ilk iclası keçirildi. Rektor Elmi Şuranın ü... Davamı

31 January 2020 14:09
On January 31, at Heydar Aliyev School of Sumgayit State University, the next training on "Heydar Aliyev is the founder of Azerbaijan State Youth Policy" was held.
Opening the event, the re... Read more
30 January 2020 17:21
A solemn event dedicated to the Youth Day, which is celebrated in Azerbaijan on February 2, was held on January 30 at Sumgayit State University.
The event started with the sounding of the National An... Read more
25 January 2020 12:12
On January 24, the next meeting of the Scientific Council was held at Sumgayit State University.
Rector Prof. Elkhan Huseynov opened the meeting and welcomed the members of the Council and noted that... Read more
23 January 2020 14:53
The following survey was conducted among the students within the framework of the European Commission funded project ERASMUS + EQAC (Establishment and Development of Quality Assurance Centers in Azerb... Read more
22 January 2020 14:29
The autumn semester examinations for the 2019-2020 academic year at Sumgayit State University are successfully going on. The exam session started on December 30, 2019 in accordance with the curriculum... Read more
21 January 2020 10:25
On January 16, a meeting was held at Baku Business University as part of the European Commission-funded project ERASMUS + EQAC (Establishing and Developing Quality Assurance Centers in Azerbaijani Uni... Read more
18 January 2020 13:14
Thirty years have passed since the events of January 20, 1990, written in the history of Azerbaijan as a struggle for pride and honor. The people of Azerbaijan always commemorate January 20 with great... Read more
18 January 2020 12:43
On January 16, a pilot accreditation for Foreign Language Teaching (English) was held at Sumgayit State University in the framework of the joint TWİNNİNG project "Support to Strengthening Higher ... Read more
17 January 2020 15:37
30 years have passed since the January 20, 1990, which entered the history of the Azerbaijani people as a bloody January tragedy. The people who died in that terrible night wrote a brilliant page in t... Read more
15 January 2020 15:21
A cooperation agreement was signed on January 15 between Sumgayit State University and “Qartal” Construction Company. The agreement will serve to conduct joint cadre preparation between tw... Read more
14 January 2020 14:26
On January 14, a group of parents of students studying at Sumgayit State University and docent Ramiz Huseynov, vice-rector for Humanitarian Affairs, director of the Teaching Methodical Center Faig S... Read more
13 January 2020 14:06
Education process and exams are continually supervised at Sumgayit State Technical College by University administration. On January 13, vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies ... Read more