Mayın 8-də SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müəllimi Könül Şirvani 756 saylı qrupda Azərbaycan iqtisadiyyat... Davamı
06 May 2023 16:43
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi... Davamı
06 May 2023 16:38
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında Tələbə HİK və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illi... Davamı
05 May 2023 16:52
Mayın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt Zalında “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universiteti və Azərbaycan Milli Konse... Davamı
05 May 2023 16:39
Mayın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Məktəbində “Müstəqil Azərbaycan Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu daxili və xarici siyasətinin bəhrəsidir” m&o... Davamı
04 May 2023 17:15
Mayın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş... Davamı
04 May 2023 16:40
Mayın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olun... Davamı
04 May 2023 16:15
Mayın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Heydər Əliyev və türk dünyası: ictimai, iqtisadi və mədəni əlaqələr” mövzusu üzrə onlayn formatda keçirilən ... Davamı
04 May 2023 15:40
Müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, dahi siyasətçi və qüdrətli dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü ilə əlaqədar Ulu &ou... Davamı
03 May 2023 23:48
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin bir qrup 4-cü kurs tələbəsi təcrübədə olduqları müəssisələrdə açıq dərslər keçmiş, müxtəlif mö... Davamı
03 May 2023 20:10
Mayın 3-də SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yub... Davamı
03 May 2023 16:24
Mayın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının növbəti iclası keçirildi. Universitetin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, Elmi Şuranın sədr... Davamı

12 December 2022 15:08
From December 8 to 11, a delegation led by the president of Germany's Brandenburg University of Technology, professor Gesin Grande visited Azerbaijan.
We should note that on December 8, the Mini... Read more
12 December 2022 12:34
On December 10, Sumgayit State University hosted the fifth debate-speech competition on the theme "Organizations play an important role in the regulation of interstate relations" dedicated t... Read more
11 December 2022 20:56
On December 9, 2022, the next meeting of the Organization Commission on accreditation of SSU was held. The Organizational Commission met again to discuss the forms which are necessary for the preparat... Read more
09 December 2022 17:53
On December 8, an event dedicated to the 60th anniversary of Sumgayit State University was held in the Opera studio with the organization of Azerbaijan State Pedagogical University Student Youth Organ... Read more
09 December 2022 15:34
Today, the Memorial Day of the outstanding son of the Azerbaijani people, the great leader Heydar Aliyev is celebrated with great respect. On this occasion, with the organization of the Student Youth ... Read more
09 December 2022 14:40
On December 9, a round table dedicated to the memorial day of the great leader Heydar Aliyev was held in the Scientific library of Sumgayit State University.
At first, the participants of the event c... Read more
08 December 2022 15:08
On December 8, Sumgayit State University and Institute of Management Systems jointly organized the III International scientific conference on "Information systems and technologies: achievements a... Read more
07 December 2022 14:15
On December 7, a discussion of must-read books was held at Sumgayit State University jointly organized by the Scientific library, SSS and STUC.
At the event, the problem of identity and dignity... Read more
07 December 2022 11:13
On December 6, a meeting of the Organization Commission on accreditation of Sumgayit State University was held. A meeting was held between the academic and administrative staff regarding the 3rd direc... Read more
06 December 2022 23:15
On December 6, an information session for students of Sumgait State University of the codeforfuture project was held jointly by the Ministry of Science and Education and Code Academy.
Vic... Read more
05 December 2022 20:36
With the support of the Ministry of Science and Education, the Republican Committee of the Free Trade Union of Azerbaijan Educators, AFFA, the Public Union of Azerbaijan Student Football Federation an... Read more
05 December 2022 16:08
On December 5, Sumgayit State University held an event related to the 140th anniversary of the Yerevan Teachers" Seminary.