15 Avqust 2019 09:43
Xəbər verdiyimiz kimi, Dövlət İmtahan Mərkəzinin 2019-2020-ci tədris ili üzrə ali təhsil müəssisələrinə qəbulu prosesi başa çatdı, ali təhsil müəssisələrinə yerləşdirm... Davamı
30 İyul 2019 15:43
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə iyulun 15-dən 21-dək Sumqayıt Dövlət Universitetində... Davamı
26 İyul 2019 12:43
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə iyulun 15-dən 21-dək Sumqayıt Dövlət Universitetin... Davamı
23 İyul 2019 13:16
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya- Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə iyulun 14-dən 21-dək Sumqayıt Dövlət Universiteti... Davamı
22 İyul 2019 10:42
İyulun 14-dən 21-dək Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində “Odlar Yurdu Az... Davamı
20 İyul 2019 13:19
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil edilən “Odlar Yurdu Azərbayca... Davamı
20 İyul 2019 10:49
İyulun 19-da Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyası çərçivəsində ölkəmizdə təşkil olunmuş Tələbə Yay Məktəbinin ... Davamı
19 İyul 2019 14:23
Yekaterinburq şəhəri RDİPU-nun Təhsil və Mədəniyyət Mərkəzinin meneceri Lobanova Viktoriya: “Sizin ölkənizə gəlmək və bu tədbirdə Rusiya Dövlət İxtisas-Pedaqoji Universitetini təmsil e... Davamı
Yekaterinburq şəhəri RDİPU-nun tələbələri Tatyana Qrebnyova və Zaliya İsmayılova: “Bu tədbir həm universitetimiz, həm də bizim üçün geniş imkanlar yaratmışdır. Ölkə haqqınd... Davamı
Dağıstan Dövlət Universitetinin rəhbəri Qızxanım Şəmsiyeva: “Hörmətli Sumqayıt Dövlət Universitetindəki həmkarlarımız, Hörmətli “Odlar yurdu Azərbaycana səyahət” ... Davamı
Dağıstan Dövlət Universitetinin tələbəsi Naira Velibekova : “Hörmətli “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” Tələbə yay məktəbinin təşkilatçıları! Mən bu tədbirin təşkili... Davamı
Moskva Dövlət Humanitar–İqtisad Universitetinin tələbəsi və Tələbə yay məktəbi 2019-un iştirakçısı Şkurixin Vyaçeslav: “Bu məktəb yalnız maarifləndirici səfər deyil, Azə... Davamı

22 November 2018 13:11
On November 21, the contest entitled “III Khamsa Cup” of Sumgayit students was held in the Heydar Aliyev Center, dedicated to “November 22 – Day of City” with the organiz... Read more
19 November 2018 14:08
On November 17, the presentation of Horizon 2020 program was held at the university. Vice-rector on Science and Innovations of SSU Professor Ramazan Mammadov, vice-rector on Humanitarian Issues docent... Read more
17 November 2018 13:55
Fourth Student Debate Forum was held within the framework of project “Republican Youth Debate Forum: autumn 2018” with the partnership of Ministry of Education and organization of SABAH gr... Read more
17 November 2018 13:49
According to assignments and orders of the President, the events are held on planting of greenery at the university territory, along with all parts of our Republic. As a tradition, on November 17, the... Read more
16 November 2018 12:23
On November 4-11, the trainings were held in Vilnius, Lithuania within the project of Erasmus+EQAC “Establishment and development of Quality Assurance Centers in Azerbaijani universities”.... Read more
15 November 2018 17:30
On November 15, International scientific conference entitled “Information systems and technologies: achievements and perspectives” launched at Sumgayit State University dedicated to centen... Read more
13 November 2018 16:08
The meetings are regularly held by prosecuting authorities according to assignments of President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev about worthily serving people and solving the problems of citizen... Read more
12 November 2018 17:42
On November 11, International geographical dictation was held in Baku branch of Moscow State University named after M.V. Lomonosov.
International geographical dictation has been held every year since... Read more
08 November 2018 13:21
From October 24 to 26, international symposium entitled “100th anniversary of Mondros ceasefire: end of I World War, armistices and agreements” was held in Kahramanmarash city of Tur... Read more
08 November 2018 13:00
On November 5-7, the training was held at Khazar University in the framework of project “ERASMUS+PETRA Promotion of excellence in training and teaching in Azerbaijani universities”.
Chair... Read more
07 November 2018 15:49
On November 7, the event entitled “The Moon Shining in the East” was held at Sumgayit State University on occasion of State Flag Day of Azerbaijan Republic.
After sounding State anthem of... Read more
06 November 2018 17:01
On November 5, cooperation agreement was signed between Sumgayit State University and “Organizations of Disabled Entrepreneurs” Public Unity.