14 Sentyabr 2018 11:00
«Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formatında peşə bakalavrı» ERASMUS + layihəsi çər&c... Davamı
13 Sentyabr 2018 14:53
Sentyabrın 13–də Təhsil Nazirliyində kollegiya iclası keçirildi.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdir... Davamı
13 Sentyabr 2018 14:32
Azərbaycanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından biri kimi, cəmiyyətin elmi-intellektual potensialının inkişafına əvəzsiz töhfələr verən Sumqayıt Dövlət Universiteti yeni dərs ilinə hazırdı... Davamı
13 Sentyabr 2018 13:20
Sentyabrın 4-dən 7–dək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Bakı Dövlət Universiteti və Türkiyənin Səlcuq Universitetinin təşkilat&cc... Davamı
12 Sentyabr 2018 15:39
Hər bir universitetin nailiyyəti onun beynəlxalq əlaqələri ilə ölçülür. Bir sıra beynəlxalq layihələrdə uğurla təmsil olunan Sumqayıt Dövlət Universiteti dünyanın qabaq... Davamı
12 Sentyabr 2018 15:37
Bu günlərdə Moldovada Tarix və coğrafiya fakültəsinin Coğrafiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri professor Tahir Ağayevin “Atmosferdə baş verən fiziki proseslərin və... Davamı
12 Sentyabr 2018 14:50
Sentyabrın 12-də Sumqayıtda ali məktəblərə yüksək balla qəbul olunan məzunlarla görüş keçirildi.
Əvvəlcə Sumqayıt Dövlət Dram Teatrının foyesində şəhərin yaradıcı uşaqların... Davamı
11 Sentyabr 2018 17:19
2018-ci ilin oktyabr ayında keçiriləcək “Education Azerbaijan–2018” adlı təhsil sərgisi ilə bağlı Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə müxtəlif görüşlər həyata ke&cc... Davamı
11 Sentyabr 2018 14:43
Sentyabrın 10-da “Fulbright” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Dillər Universitetinin Amerika Mərkəzində görüş keçirildi. Görüşdə Sumqayıt D&o... Davamı
10 Sentyabr 2018 15:27
Hər il olduğu kimi, bu il də Sumqayıt Dövlət Universiteti növbəti tədris ilinə öz uğurları ilə başalyır. Artıq 3 ildir ki, SDU Fulbrayt proqramı çərçivəsində əməkdaşlıq fə... Davamı
05 Sentyabr 2018 18:30
Sentyabrın 5-də Təhsil Nazirliyinin və UNICEF-in nümayəndələri Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular.
Rektor professor Elxan Hüseynov qonaqları salamladı və onları universitetdə g&ou... Davamı
04 Sentyabr 2018 15:15
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Karyera Mərkəzi ilə Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında fəaliyyət göstərən AMİNOL şirkəti əməkdaşlıq etməyə başlamışdır.

Media is a mirror of society. Let’s be honest to ourselves while looking the mirror
In response to the complaint letter of former 4th course student of the Faculty of history and geography, the... Read more
11 May 2017 15:36
On May 11, the 17th Republican scientific conference was held in Sumgait State University devoted to the 94th anniversary of national leader Heydar Aliyev. Rectors, pro-rectors and teaching staff from... Read more
05 May 2017 16:47
With respect to 94th Anniversary of national leader, Heydar Aliyev, series of events are held in our university. Thanks to this genius person, Azerbaijan has stepped to independence, improvement and p... Read more
05 May 2017 16:40
On May 5, Scientific-practical conference was held on the topic “Heydar Aliyev’s life is a school of life” in Heydar Aliyev Centre in our university.
Firstly, Great Leader’s m... Read more
05 May 2017 15:00
Alakbar Mammadov: The organization of Olympiad contributes the formation of students’ and undergraduates’ knowledge in the field of taxes.
Transparency of tax policy is one of the factors... Read more
04 May 2017 18:47
On May 4, an event was held in Sumgait State University which was devoted to the honorary doctorate entitling ceremony to the first oberburgomaster of Germany, Chairman of the Association of German mu... Read more
04 May 2017 12:47
Our relationships are growing rapidly.
An open lesson dedicated to the 40th anniversary of Sumgait-Ludwigshafen friendship was held in HeydarAliyev center of the city with the initiative of NigarIsge... Read more
03 May 2017 15:31
On May 2, the final concert of creative arts festival of students from high, secondary and vocational education was held, devoted to the Great Leader Heydar Aliyev’s 94thAnniversary. Deputy Mini... Read more
03 May 2017 15:14
The Scientific Board of Sumgait State University has held its next meeting, on May 3. The chairman of the Board professor ElkhanHuseynov welcomed the Board members and presented them the diplomas give... Read more
03 May 2017 12:38
Local partner universities made presentations on their pilot programs
From April 23 to 27, the training for the TEMPUS project entitled “The Establishment of a Foundation for the integration of... Read more
01 May 2017 14:56
From April 15 to 29, the third student scientific conferences among the departements of SSS were held at our university. Vice-rector on Science and innovation, prof. Ramazan Mammadov, the head o... Read more
29 April 2017 16:23
Being Olympic winner is a desire of every pupil. For the purpose of achieving this wish, one ought to work hard and improve the knowledge. In that case the good impression of gained victory will remai... Read more